zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół, pod nazwą
Przedsiębiorcza szkoła – przedsiębiorczy uczeń XVI edycja
Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 3 lutego 2025 r. do 20 maja 2025 r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „Przedsiębiorcza szkoła – przedsiębiorczy uczeń” oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Regulamin konkursu:
- Celem kursu jest rozwijanie przedsiębiorczości wśród uczniów oraz trening twórczego myślenia jako element zwiększenie ich potencjału.
- Szkoły przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu „Przedsiębiorcza szkoła – przedsiębiorczy uczeń” jest uzyskanie co najmniej 80% punktów za zrealizowanie 4 spośród 8 zaproponowanych zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.
Zadania konkursu: Przedsiębiorcza szkoła – przedsiębiorczy uczeń:
-
- Przeprowadzenie loterii fantowej z udziałem rzeczy z recyklingu, rękodzieł, zabawek zalegających w domu. Cel loterii – charytatywny, dla osoby potrzebującej lub na rzecz szkoły. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/pisemnych, filmów, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- „Uczeń częścią społeczności szkolnej” kształtowanie postawy otwartości na potrzeby innych (w formie pomocy uczniowskiej/koleżeńskiej, zbiórek charytatywnych, wolontariatu). Ocena na podstawie sprawozdania/opisu, przesłanego do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Racjonalne gospodarowanie w życiu codziennym. Zdobywanie, zarządzanie i oszczędzanie, np. w formie zbiórki makulatury, nakrętek… Organizacja pracy dla osiągnięcia zysku i przedsiębiorczego wykorzystania. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/pisemnych, filmów, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Planowanie dalszej edukacji – pogadanka z doradcą zawodowym. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Założenie spółdzielni uczniowskiej i zorganizowanie w jej ramach akcji, np. propagującej przedsiębiorczą postawę uczniów, ekologię, zdrową żywność, imprezę kulturalno-oświatową, działania na rzecz szkoły, sprzedaż własnoręcznie zrobionych towarów. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/pisemnych, filmów, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Wspólne przygotowanie pracy plastycznej lub technicznej na dowolnie wybrany temat wykorzystując surowce wtórne, uświadamiając dzieciom potrzebę dbania o środowisko naturalne – kształtowanie kompetencji inicjatywności i przedsiębiorczości. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/pisemnych, filmów, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Mały wolontariat – zorganizowanie akcji charytatywnej w dowolnej formie i na wybrany cel, angażując uczniów i ich rodziny do udziału w akcji. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Przedsiębiorcza szkoła – przedsiębiorczy uczeń”, który w okresie od 03.02.2025 r. do 03.04.2025 r., przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).
Termin zgłaszania udziału w konkursie upływa 31 stycznia 2025 r.
- Prace konkursowe zwieńczą zbiorcze informacje szkół o przebiegu prac konkursowych i uzyskanych efektach. Informację (na wzorze dostarczonym przez jury), opracowują wspólnie dyrektorzy szkół, rady pedagogiczne, komitety rodzicielskie, samorządy uczniowskie i uczniowie.
- Informacje o przedsięwzięciach w ramach konkursu, wraz z informacją o innych przedsięwzięciach podjętych przez szkołę należy przesyłać przez stronę internetową konkursy.spe.edu.pl do dnia 20 maja 2025 r.
- Adres jury konkursu „Przedsiębiorcza szkoła – przedsiębiorczy uczeń”: Al. Jerozolimskie 133/53, 02-304 Warszawa, e-mail: sekretariat@przedsiebiorcza-szkola.pl
Prawa autorskie do programów i materiałów szkoleniowych zastrzeżone!